Voleybol Günlükleri - 1
Editörün Kaleminden

Editörün Kaleminden

Editörün Kaleminden

Voleybol Günlükleri - 1

EuroVolley 2019 Ankara’da!

23 Ağustos – 8 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez dört ülkenin katılımıyla (Türkiye, Polonya, Macaristan, Slovakya) ortaklaşa düzenlenecek 2019 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonasının Türkiye ayağı Ankara’da oynanacak. Geçtiğimiz yıl milletler ligi için Ankara’ya gittiğimizde TVF’nin pek yetkili şahsiyetleri bırakın akreditasyon vermeyi, bize salona dahi giriş yapamazsınız demişlerdi. Kapıya koydukları gönüllü çalışan eğiliyor büzülüyor, kızarıyor bozarıyor ama kimin bizi içeriye almaması gerektiğini söyleyemiyor. O gün nasıl şevkimiz kırıldı ve sitemizin yayınını tamamen durdurduysak, sitemizi her ne kadar açtıksa da o şevk yerine gelmiş değil. Kraldan çok kralcı, koltuk meraklısı, ne oldum delisi, egolu insanlara yetki verirlerse bu şevkimiz daha çok kırılır. En azından bunu kabullendik. Bu sene bu organizasyonun başvurusunu CEV bizzat kendisi alıyormuş. Başvurumuzu yaptık. Başvurumuz kabul olursa nasıl salona girebiliriz ya da girebilir miyiz bilmiyoruz. Ama bir voleybol sever olarak tavsiyemiz bu turnuva izlemeye değer.


Ah bu TVF’nin abartılı haberleri...

“Seyirci girişinin ücretsiz olacağı bu dev organizasyona tüm halkımız davetlidir.” Cümlesinden siz ne anlarsınız? Dev bir organizasyon var ve bedava? E bedavaysa herkes hücum eder. Bizde gidelim görelim hissiyatı doğmuş olabilir. Ama yok kimsede bu hissiyat doğmamış olacak ki; Antalya’da gerçekleşen 2019 CEV U22 Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası sessiz sedasız başladı ve bitti. Kendi tabirleriyle dev bir organizasyon düzenleniyor, bu organizasyondan kimsenin haberi yok. Turistik gezi misali kendi personelini toplayan TVF, Antalya’da dev organizasyon düzenlemiş ama bakın ne bir basın ne bir vatandaş ilgi göstermiş. Zaten kendi geçtikleri fotoğraflardan ne kadar ilgi olduğu belli oluyor. Bakmayın organizasyonla ilgili sitemizde haber yaptığımıza, TVF’nin güzide basın çalışanlarının kendi sitelerinde geçtikleri haberleri kopyala/yapıştır yapıyoruz. Eskiden mailimize basın bildirileri gönderirlerdi ama "ne oldum delisi" olanların emriyle artık o maillerde gelmez oldu.


Nedir bu Beşiktaş Erkek Voleybol Takımı'nın yöneticilerden çektiği?

Beşiktaş Erkek Voleybol Takımını ligden çekti. Bir nevi yine FEDA dedi. Ve yönetim bu kararı erkek voleybol takımı için ilk defa almıyor. Artık kabak tadı verdi desek yeri. Çalış, çabala, başarılı ol ama feda edilecek ilk branş ve ilk takım yine sen ol. Kapansın demiyoruz ama neden kadın voleybol takımı değil de, erkek voleybol takımı? Erkeklere sponsor mu bulamıyorsunuz? Ya da kadın voleybol takımı erkek voleybol takımından çok daha mı başarılı? Az öncede söylediğimiz gibi artık kabak tadı verdi.


Bolu Belediyespor?

Daha evvel bu köşeden defalarca eleştirdim, eleştirdikçe düşmanlarım arttı, kimse demedi ki “-acaba doğru söylüyor olabilir mi” Eleştirdiğim için Bolu’ya giremeyeceğimizi, Spor salonuna giremeyeceğimizi açık açık dile getirenler bile oldu. Her defasında bu tehdit dilini kullananlardan önce maçlarda yerimizi aldık. Nereden baksanız 15 yıldır Bolu Belediyespor’un Voleybol Şubesini takip ederim. 15 yılda bir arpa boyu yol alamadılar. Ben voleybol şubesini eleştirdikçe bazıları, Belediyespor’un bünyesinde bilmem kaç tane branşın olduğunu, bilmem kaç branşta bilmem kaç başarılarının olduğunu dile getirdiler. Haklı olabilirler, ancak bizi ilgilendiren sadece voleybol.

Voleybol’da takip ettiğim süreci baz alırsak 12 yılda ne başarı kazandınız? Her sene transfer sezonunun bitimine az kala, ortada kalan nerede oyuncu varsa takıma kattınız. Bu gözler bir sezonda 4-5 pasörü takıma katan zihniyeti gördü. Ve maalesef bu transfer politikasını öven şakşakçıları da gördü. Oyuncuyu 1’e alıp 5’e satan dâhiyane bir idareden bahsediyorlardı. Ama şunu unutuyorlardı temsil ettikleri bir şirket değil bir spor kulübüydü.

Bolu Belediyespor’da yerel seçimlerin ardından idarecilerde değişti. İnşallah yeni idare geçmişten ders çıkarır. Mesela transfer sezonu bitmesine günler kala sırf transfer yapmış görünmek için saçma transferlerle takımı doldurmazlar. Umarız geçmişteki dahiyane idarecilerin kafasıyla bir mevkiiye 4-5 transfer yapıp, biz bunları 1’e aldık 5’e satarız mantığıyla forma dahi giydirmeden zararına elden çıkarmazlar. Umarız yöneticiliklerini takımımıza destek veriyoruz kisvesi altında deplasmanlara gidip, bu yolculuklarını turistik gezi amaçlı kullanmazlar. Umarız ev sahibi olduğu maçlarda karşı takımın misafirlerine dayılanmazlar. Umarız o protokol koltuklarını gelen misafirlerle paylaşırlar. Umarız geçmişte başarısız olan kim varsa araştırırlar ve siyasi görüşleri, muhabbetleri, arkadaşlıkları ağır basmaz ve yeni kadrolara yer açarlar. Bunlar sadece bir temenni. Bu liste sayfalar dolusu uzatılabilir. Ama ne gerek var? Nasıl olsa uygulanmayacak!


Neden Safranbolu Olmasın?

Son günlerde haber filtrelerimize Safranbolu ile ilgili bir haber takılıyor. Bu sene ilki gerçekleştirilen ve gelenekselleşmesi planlanan “Dostluk ve Kardeşlik Voleybol Turnuvası” düzenlendiğini öğrendik. Voleybolun sadece Büyükşehirlere has bir branş olmaması gerektiğini, Anadolu’nun her bir iline, ilçesine yaymanın gerekliliğini çok defa yazdık. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) bünyesinde “Fabrika Voleybol” bu anlayışla birçok il’de voleybol okulu açıyor. TVF’nin bu alkışlanacak projesi sayesinde Anadolu’dan birçok voleybol yıldızının çıkacağı aşikar. Neyse biz tekrar dönelim Safranbolu’ya. Safranbolu’da ilki gerçekleştirilen turnuvanın açılışını, Safranbolu’nun yeni belediye başkanı Elif KÖSE gerçekleştirmiş. Bir kadın başkanın seçilir seçilmez böyle bir sosyal faaliyette bulunması takdir edilesi. Böle bir turnuvayı düşünen başkan Elif KÖSE’ye bir tavsiyede bizden olsun. Safranbolu denilince akla tarihi evler, kanyonlar, yeşillikler akla gelir. Zaten Safranbolu’yu, Safranbolu yapan da tarihi kent statüsü. Peki neden bir voleybol takımıyla da anılmasın? Örnek verelim; Salihli Belediyespor. Manisa’nın ilçesi olan Salihli’de voleybola olan ilgiye bir bakın. Her maçlarında halk o salonları doldurur. Ve voleybol takımının şehrin ismine olan katkısı azımsanmayacak derecede. Mesela Ankara Pursaklar, Kahramankazan, Keçiören… Bu takımlar yıllardır voleybolun içinde yer alan ilçe belediyelerine ait. Peki bu takımların arasında neden bir voleybol takımı olmasın? Safranbolu’nun ilk kadın belediye başkanı ünvanı alan sayın Elif KÖSE, neden başka bir ilke imza atmasın? Temenniler temenniler… 

YORUMLAR

  • 0 Yorum