İkinciliğe sevinelim mi, üzülelim mi?


İKİNCİLİĞE SEVİNELİM Mİ, ÜZÜLELİM Mİ?
Bir Avrupa Şampiyonasını daha geride bıraktık. Birincilik beklediğimiz şampiyonayı ikinci olarak tamamladık. Buna sevinelim mi, üzülelim mi?
Gazeteleri inceledim, verilen beyanatlara baktım üzülen yok. Basın da, yöneticiler de  herkes ikinci olmaktan memnun. Yalnız takım kaptanı Eda ve arkadaşları şampiyonluğu kaçırdıklarına üzülüyor.
Takımın Teknik Direktörü Giovanni Guidetti ise takımından memnun ve mutlu olduğunu belirtiyor,” Elimizden geleni yaptık. Sırbistan iyi oynamadı. Maçı onlara biz verdik. Çok genç takımız. Sporlarımızın çoğunun ilk final maçı, o yüzden çok hata yaptık” diyor.  
 
 TEK SUÇLU GİOVANNİ GUİDETTİ!
Sayın hocam, belirttiğiniz o hataları yapmayacaksınız. Maçı setlerde 2-2’ye getirmişsin, karar setinde de skorda 5-2, 7-4 ve 9-6 öne geçiyorsun. Voleybolda 3 sayılık fark büyük bir avantaj. Seti alıp şampiyon olmana 6 sayı kalmış. Rakip üst, üste 5 sayı alıp önce 9-9’da beraberliği sağlıyor. Sonra 11-9 öne geçiyor. Rakip 5 sayı alırken siz tek sayı alamıyorsunuz. Sonra toparlanıyorsunuz. 11-11 beraberliği sağlayıp sonrası 12-11 öne geçiyorsunuz. 12 bin taraftarın desteğine rağmen bu avantajı koruyamıyorsun. Karar setini 15-13 maçı da 3-2 kaybedip kendi evinde şampiyonluğu veda ediyorsun. Burada tek suçlu kendisinin de kabul ettiği gibi tek suçlu Teknik Direktör Giovanni Guidetti.
 
EDA: ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA ÇOK İNANMIŞTIK!
Karar setinde yapılan basit hatalarla hem maçı, hem de şampiyonluğu kaybettiklerini belirten takım Kaptanı Eda Erdem,”  Dünya ve Avrupa Şampiyonu, Olimpiyat ikincisi olan üst düzey takım olan Sırplara karşı yaptığımız basit hatalarla şampiyonluğu kaçırdık. Hücumda akıllı seçenekler kullanmalıydık yapamadık. Halbuki şampiyon olacağımıza çok inanmıştık. Sonunu getirip altın madalyayı alsaydık iyi olacaktı. Genç arkadaşlarım görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştılar. Takımımla gurur duyuyorum. Olmayınca olmuyor. 12-13 bin Ankaralı voleybol severleri bütün maçlarımıza gelip destek verdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.
 
16 YILDA DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI!
2003 yılında yine ülkemizde Ankara’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda da ikinci olan millilerimiz, 16 yıl sonra yine ikinci oldu. Demek ki aradan geçen 16 yılda bir gelişme olmamış. 2011 ve 2017 yıllarında üçüncü ve 2015 yılında da dördüncü olan Sultanlar bu yıl büyük fırsat kaçırdı. Teknik Direktör Giovanni ve Kaptan Eda’nın da açıkladığı gibi basit hataların kurbanı olduk. Bundan sonra da aynı düzen devam ettikçe şampiyon olmamız çok zor olacak.
 
YABANCI SPORCU STATÜSÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMALI!
Yukarıda belirttiğim gibi aynı düzen devam ettikçe şampiyonluk bizim için hayal olur. Şampiyonluk bekliyorsak, önce yabancı sporcu sayısını azaltmak gerekir. Kadrosunda 5-6 yabancı sporcu bulunduran takımlarda yerli sporcular maçlarda oynama şansı bulamıyor.  Lig maçlarında 3 sporcumuz oynarken, diğerleri yedek kalmakta. Yabancı sporcular takımlarımızda oynayarak formlarını koruyor. Milli maçlarda bizim yedek sporcular bu sporculara karşı oynuyor. Sonra bu yedek sporculardan şampiyonluk bekliyoruz. Acilen bu statü değiştirilip yerli sporcuların maçlarda oynamaları sağlanmalı. Bakın o zaman nasıl dereceler geliyor.
 
ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇTİ. ÖNÜMÜZE BAKALIM!
Bir Avrupa Şampiyonu daha bitti. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Şimdi önümüze bakalım.  2003 yılında Ankara’da yapılan Avrupa Şampiyonasında Antrenörümüz Reşat Yazıcıoğlu ile ikinci olmuştuk. 16 yıl sonra yabancı hocayla yine ikinci olduk. Bu 16 yılda bir adım ileri gidemedik. Bu ikinciliğe yetkililer ve basınımız övgü üzerine övgü yağdırıyorlar. Dönüp geriye bakan yok. Gazeteciler de yetkililerde günü kurtarmaya çalışıyor. Bu gidişle bir yere varamayız. Acilen gerekli tedbirler alınmalı. Yabancı hayranlığından vaz geçmeliyiz. Yerli sporcu ve antrenörlerimize fırsat vermeliyiz. Göreceksiniz ki voleybolumuz daha iyi yerlere gelecektir.