Yayın Hayatımıza Son Veriyoruz!


Koca Bir Sezonun Ardından...
Editörün Kaleminden

Koca Bir Sezonun Ardından...

Koca bir voleybol sezonunun daha sonuna geldik. Sezon boyunca emeği geçen, ter döken her sporcunun, antrenörün, teknik ekibin, takım yöneticilerinin voleybola verdikleri değerden dolayı teşekkür etmek gerekir.

 

Bayanlarda Şampiyon Vakıfbank’ı, ülkemizi Avrupa’da temsil etmeye hak kazanan Fenerbahçe Grundig’i, Eczacıbaşı Vitra’yı, Galatasaray DAIKIN’i, Bursa Büyükşehir Belediyespor’u, Çanakkale Belediyespor’u, Erkeklerde ise şampiyonluğu göğüsleyen Halkbank’ı, ülkemizi Avrupa’da temsil etmeye hak kazanan İstanbul B.Şehir Belediyespor’u, Arkas Spor’u, Fenerbahçe’yi, Ziraat Bankası ve Galatasaray HDI Sigorta’yı başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

 

Bayanlarda 1’inci lige veda eden İlbank ve Salihli Belediyespor’a ise geçmiş olsun demekten başka bir söz kalmıyor. Yıllardır Başkent Ankara’yı 1’inci lig ’de temsil eden İlbank’ın ligden düşmesini Ankara voleybolu için bir talihsizlik olarak görüyoruz. Aynı zamanda geçtiğimiz sezon 1’inci lige terfi eden Manisa temsilcisi Salihli Belediyespor’un ilk yılında tekrar lig’ den düşmesi de ayrı bir talihsizlik. Takip edenler bilir ki Salihli halkının voleybola olan sevgisi her maç doldurdukları tribünlerden ve verdikleri desteklerden ölçülebilir. Erkeklerde ise Bornova Anadolu Lisesi ve Şahinbey Belediyesi ligden düşen takımlar oldular.  Nerede, nasıl hata yapıldı yöneticilerin başını önlerine eğip düşünme vaktidir. İnşallah gelecek yıllarda dört takımı da 1’inci lig ’de izleme fırsatını yakalarız.

 

Lig’ler bitti ve sıra geldi milli heyecanlara. A Bayan Milli Voleybol Takımımız Montreux Volley Masters Turnuvasında mücadele edecek. Erkek Milli Takımımız ise ilk etabı 17-18-19 Haziran tarihlerinde İzmir’de oynanacak olan Dünya Ligi’nde mücadele edecek. Milli takımlarımızın bu turnuvalarda göstereceği başarı aynı zamanda TVF yönetimini de etkileyecek. Son olarak Bayan Milli Takımımızın Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Bayanlar Voleybol Avrupa Kıta Elemelerinde başarısız olmasının faturası hem teknik ekibe hem de TVF yönetimine kesilmişti. Milli takımların her iki turnuvada göstereceği kötü bir performans köklü değişikliklere neden olabilir.

 

2’inci lig play-off’ları öncesinde yine bu köşeden ( okumayanlar için; http://www.voleybolgundem.com/yazar/2nci-lig-play-off-degerlendirmesi-123.html ) Bolu Belediyespor yönetimini eleştirmiştik. Ülkemizde şöyle bir gerçek var ki, kişiler ve kurumlar asla eleştiriye açık değiller. Başarısızlıkları asla kabul etmezler. Haklısınızdır ama bunu açık yüreklilikle dile getirdiğinizde “hadi oradan sen de kim oluyorsun”a kadar gelir muhabbetin ucu. Biz yine eleştireceğiz, zaman zaman yine sorular soracağız, kendileri görmemezlikten gelecek ve bu süreç böyle devam edecek… Neyse yukarıda verdiğimiz yazıda şöyle bir yazı yazmıştık;


“Yıllardır play-off’u hedef gösteren ancak lig’den düşmemeye oynayan Bolu Belediyespor izledik. Sonra maddi durumlar düzeldi, Belediyespor’a gelir kaynakları sağlandı ve birkaç sezondur play-off’lara katılma başarısı gösterildi. Geçtiğimiz sezon favori takımlar sürpriz yapmadı ve 1.nci lige terfi ettiler. Bu sene favori olarak gösterilen A grubunda ilk üç sırada yer alan takımlar 1.nci ligin favorileri. Gönül ister ki Bolu Belediyespor’u 1.inci lig’de görelim. Ama görünen köyde kılavuz istemiyor. İnşallah finaller sonunda yanılan biz oluruz. Ama yanılan biz olmazsak saygı değer yöneticilerimizin kulaklarını çınlatmaya devam edeceğiz.”


Burada da anlaşıldığı üzere Beşiktaş ve Seramiksan Bayan Voleybol Takımları 1’inci lige terfi eden takımlar oldular ki bir kez daha her iki takımda emek veren herkesi ayrı ayrı kutluyoruz.


Ayrıca play-off’lara kalan hatta kendilerine “bizden güçsüz takımlar, lig’de de şans eseri kendilerine iki kere yenildik ve biz onlardan daha güçlüyüz” denmesine rağmen 3’üncü olarak kendilerine böyle diyenlere adeta sahada cevap veren Ankara Numune takımını da ayrıca tekrar tekrar tebrik ediyoruz.


Neyse; tekrar aynı soruları sorup ta Bolu Belediyespor yöneticilerinin sinirlerini zıplatmaya gerek yok. Ama şimdiden olacakları söylüyoruz. Sezon başında takıma transferler yapılır, fotoğraflar çekilir yerel medya’da “Sultanlar bu yıl çok iddialı” diye manşetler attırılır. Uzatılan mikrofonlara, “geçen yıl play-off’lara kalma başarısı gösterdik! Bu sene iyi transferler yaptık ve inşallah bu sene 1’inci lige çıkıp spor şehri Bolu’ya Vakıfbank’ı, Eczacıbaşı’nı getireceğiz.” gibi beylik laflar edilecek, sezon boyunca alınan galibiyetlerin ardından uzun uzun maçı nasıl kazandıklarını efsanevi şekilde anlatacak, bizden güçsüz dedikleri takımlara yenildiklerinde, yenilgiyi görmezden gelecek ve sezon sonunda “Teşekkürler Sultanlar” denilip final yapacaklar. Ee hani bilmem kaç yıldır dediğiniz gibi iyi transferler yapmıştınız? Hani takım bilmem kaç yıldır vadettiğiniz gibi bu sene 1’inci lig’deydi? Hani sultanlar gümbür gümbür geliyorlardı? Hani Vakıfbank, Eczacıbaşı Bolu’ya gelecekti.


2011 yılının Kasım ayında kurulan Seramiksan Spor Kulübü’nü her fırsatta örnek vermişimdir. Ve çoğu kulübün örnek alması gerekir. Sadece 5 yılda gelen başarılarına şöyle bir göz atın. Gidin bir çaylarını için, nasıl başardınız diye sorun. Alt yapılarına verdikleri önemi görün, tesislerini gezin. Ege’nin insanı misafirperverdir sizleri kapıdan çevirmezler korkmayın!


Bolu’da voleyboldan anlayan hiç mi insan yok arkadaş? Desin ki; Eczacıbaşı, Vakıfbank gelmeden önce benim taraftarım maça gelsin. İlgi göstersin desin! Voleybola ilgi göstermeyen vatandaşın ayağına dünyaca ünlü voleybolcuları getirsen neye yarar? Desin!. Bir takıma her yıl 3-5 tane pasör transferi yapılmaz desin mesela! Gönül rica işleriyle para dağıtmayalım desin. Yönetime kök salmış insanlara, arkadaş tamam başarılı değilsin, kalk ta teknik ekibin, oyuncuların teri boşa gitmesin desin. Denilecek çok şey var ama boş yere parmaklarımıza yazık etmeyelim değil mi?


Bolu için 2016-2017 sezonunun özetini şimdiden tekrar geçiyoruz;


Sezon başı; hedefimiz 1’inci lig.
Sezon ortası; amacımızdan sapmadık hedefimiz play-off.
Sezon sonu: “Teşekkürker Sulatanlar!”

 

Yazımızın sonunda 2015-2016 sezonunda; web sitemize ve forum sayfamıza destek veren editör kadromuza, maçtan maça koşarak büyük bir fedakârlık gösteren Tayyar SÜMEN’e, basın bildirileriyle bizleri sürekli içerik sağlayan basın sorumlularına, TVF tarafından değer görmeyen voleybol basınına, sitemiz açılalı 5 yıl olmasına rağmen ve defalarca değişen ama hiçbiriyle tanışma şerefine erişemediğimiz TVF basın sorumlularına ve basından sorumlu yöneticilere, voleybol salonlarında hizmet veren voleybol emekçilerine, salonları az da olsa doldurabilen taraftarlara ve bu taraftarlara iyi bir voleybol izletmek için ter döken voleybolculara, tüm takımların teknik ekibine ve yöneticilerine ve her şeyden önemlisi bizi yalnız bırakmayan ziyaretçilerimize ve forum üyelerimize sonsuz teşekkürler…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500